ELECSTER OYJ, PÖRSSITIEDOTE 21.2.2008

ELECSTER -KONSERNIN TILINPÄÄTÖSTIEDOTE VUODELTA 2007

YHTEENVETO

Tammi-joulukuu:
- Liikevaihto 42,2 milj.euroa (2006: 40,3 milj.euroa)
- Liikevoitto 3,7 milj.euroa (3,4 milj. euroa)
- Tulos ennen veroja 2,9 milj. euroa (2,4 milj.euroa)
- Tulos / osake 0,53 euroa (0,50 euroa)
- Oma pääoma / osake 3,69 euroa (3,40 euroa)
- Omavaraisuusaste 40,0 % (37,0 %)
- Osinkoehdotus 0,18 euroa (0,17 euroa)

Loka-joulukuu:
- Liikevaihto 9,4 milj.euroa (10-12/2006: 11,8 milj.euroa)
- Liikevoitto 0,9 milj.euroa (1,1 milj.euroa)

TOIMINTAYMPÄRISTÖ

Pakkausmateriaalien puolella toimintaympäristömme oli haasteellinen koko tilikauden. Öljyn hinta oli korkealla ja öljypohjaiset raaka-ainehinnat oli hienoisessa nousussa koko vuoden. Ruostumattoman teräksen hinta sen sijaan kääntyi laskuun ja tilanne on rauhoittunut, ainakin toistaiseksi.
Markkinamme laajentuminen jatkui. Vuoden aikana saimme uusia asiakkaita monissa uusissa maissa. Erityisesti aseptipakkauskoneiden osalta onnistuimme uusissa päänavauksissa, joiden uskomme tuovan jatkoa syntyneiden uusien referenssien myötä. Päättyneenä vuonna niin liikevaihto kuin tuloskin jakautuivat edellisvuotta tasaisemmin vuosineljänneksille, johtuen konetoimitusten tasaisemmasta jakautumisesta koko vuodelle. Yleisesti konsernin liiketoimintojen luonteeseen liittyy kausivaihtelua, eivätkä liikevaihto ja tulos kerry tasaisesti vuosineljänneksittäin.

LIIKETOIMINNAN KEHITYS JA TALOUDELLINEN ASEMA

Tilikausi kokonaisuutena sujui asetettujen tavoitteiden mukaisesti. Konsernin liikevaihto oli 42,2 milj. euroa (40,3 milj.euroa), missä kasvua oli 4,7 %. Liikevoitto oli 3,7 milj.euroa (3,4 milj.euroa) eli 8,8 % (8,4 %) liikevaihdosta. Tulos ennen veroja oli 2,9 milj.euroa (2,4 milj.euroa). Kansainvälisen liiketoiminnan osuus konsernin liikevaihdosta oli 89,8 % (88,6 %).

Konsernitaseen loppusumma tilikauden lopussa oli 37,8 milj.euroa (37,3 milj.euroa). Omavaraisuusaste oli 40,0 % (37,0 %). Korollisen vieraan pääoman määrä oli 16,3 milj.euroa (17,1 milj. euroa).

Yksi tilikauden tavoitteistamme oli riskinottokyvyn parantaminen uusien investointitarpeiden varalle. Hengähdimme investoinneissa ja pienensimme vieraan pääoman määrää ja omavaraisuusasteemme nousi 40% tasolle. Se taas antaa mahdollisuuden tarvittavalle seuraavalle lisäinvestoinnille.

SEGMENTTIEN TULOS

Teollisuustuotteiden liikevaihto kasvoi 6,5 %:lla 30,4 milj.euroon (28,6 milj.euroa). Vuodelle asetettujen tavoitteiden mukaisesti erityisesti aseptipakkauskoneiden kauppa kehittyi suotuisasti. Myös pakkausmateriaalien volyymi säilyi hyvällä tasolla. Teollisuustuotteiden liikevoitto kasvoi 1,9 milj.euroon edellisen vuoden 1,7 milj.eurosta. Konemyynnin kasvaessa myös suhteellinen kannattavuus parani hieman, siitäkin huolimatta, että pakkausmateriaalien raaka-ainehinnat jatkoivat nousuaan.

Kuluttajatuotteiden myynti laski edellisen vuoden 8,4 milj. eurosta 7,3 milj.euroon. Liikevaihdon lasku johtui osittain asiakkaiden varastojen purkautumisesta. Liikevaihdon pienenemisestä huolimatta kuluttajatuotesegmentin liikevoitto säilyi hyvällä tasolla, ollen 1,2 milj.euroa (1,3 milj.euroa).

Muut segmentin liikevaihto kasvoi 4,6 milj.euroon (3,4 milj. euroa), myös liikevoitto nousi 0,6 milj.euroon edellisen vuoden 0,4 milj.eurosta.

 
Liikevaihto liiketoimintasegmenteittäin (ensisijainen segmentti)
Liikevaihto (1000 eur)     1-12/2007     1-12/2006
Teollisuustuotteet           30.403        28.550
Kuluttajatuotteet             7.294         8.422
Muut                          4.582         3.377
Segmenttien välinen            -125           -76
Konserni yhteensä            42.154        40.273   



Liikevoiton jakautuminen liiketoimintasegmenteittäin (ensisijainen
segmentti)

Liikevoitto (1000 eur)     1-12/2007     1-12/2006
Teollisuustuotteet            1.919         1.658
Kuluttajatuotteet             1.162         1.271
Muut                            590           417
Segmenttien välinen              17            17
Konserni yhteensä             3.689         3.363

INVESTOINNIT

Konsernin bruttoinvestoinnit olivat 1,0 milj. euroa (2,6 milj. euroa). Investoinnit olivat pääosin korvausinvestointeja.

HENKILÖSTÖ

Konsernin henkilömäärä oli keskimäärin 318 (307), josta ulkomailla 162 (157). Katsauskauden lopussa konsernin henkilöstön määrä oli 326 (313). Vuoden lopussa henkilöstön keskimääräinen ikä oli 43 vuotta.

HALLITUS JA TILINTARKASTAJAT

Elecster Oyj:n varsinainen yhtiökokous 19.4.2007 valitsi hallituksen jäseniksi Jaakko Halosen, Jarmo Halosen, Jukka Halosen, Päivi Halosen ja Olavi Leinon. Hallitus valitsi järjestäytymiskokouksessaan Jukka Halosen jatkamaan puheenjohtajana.

Varsinaisiksi tilintarkastajiksi valittiin Jukka Lahdenpää, KHT ja Veikko Terho, KHT. Varatilintarkastajaksi valittiin KHT-yhteisö Moore Stephens Rewinet Oy Ab.

OSAKKEET

Elecster Oyj:n osakepääoma 31.12.2007 oli 3.151.939,29 euroa ja osakkeiden lukumäärä 3.748.116. Osake on nimellisarvoton.

VAIHTO JA KURSSI

Emoyhtiö Elecster Oyj:llä on kaksi osakesarjaa, K-sarja ja A- sarja. A-osake noteerataan OMX Pohjoismaisessa Pörssissä. Osakkeen ylin kurssi katsauskauden aikana oli 6,70 euroa ja alin 4,53 euroa. Katsauskauden päättyessä kurssi oli 5,98 euroa. A-osakkeita vaihdettiin tilikauden aikana 718.366 kpl (39,5 % A-osakkeiden määrästä).

VARSINAISESSA YHTIÖKOKOUKSESSA 19.4.2007 PÄÄTETYT HALLITUKSEN VALTUUTUKSET

Valtuutus päättää omien osakkeiden hankkimisesta

Yhtiökokous päätti valtuuttaa hallituksen päättämään omien osakkeiden hankkimisesta yhtiön vapaalla omalla pääomalla. Valtuutus koskee enintään 180.000 yhtiön A-osaketta.

Osakkeita voidaan hankkia yhtiön pääomarakenteen kehittämiseksi, käytettäväksi vastikkeena mahdollisissa yrityskaupoissa tai muissa järjestelyissä, käytettäväksi osana yhtiön tai sen tytäryhtiöiden avainhenkilöiden kannustinjärjestelmien toteuttamista tai muutoin edelleen luovutettaviksi tai mitätöitäviksi.

Osakkeet hankitaan Helsingin Pörssin järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä. Hankittavien osakkeiden vähimmäishinta on osakkeen alin ja enimmäishinta osakkeen korkein julkisessa kaupankäynnissä noteerattu markkinahinta valtuutuksen voimassaoloaikana. Osakkeiden hankintahinta suoritetaan Helsingin Pörssin ohjesäännön ja Suomen Arvopaperikeskuksen sääntöjen mukaan määräytyvässä maksuajassa. Kun A-sarjan osakkeiden hankkiminen tapahtuu julkisessa kaupankäynnissä, hankinta tapahtuu muutoin kuin omistusten suhteessa (suunnattu hankinta).

Kun hankittavien osakkeiden enimmäismäärä on alle 10 prosenttia yhtiön koko osakemäärästä ja alle 10 prosenttia osakkeiden tuottamasta äänimäärästä, osakkeiden hankinnalla ei ole merkittävää vaikutusta osakkeenomistuksen ja äänivallan jakautumiseen yhtiössä.

Hallitus päättää muista omien osakkeiden hankkimisen ehdoista. Valtuutus on voimassa 30.4.2008 saakka.

Valtuutus päättää omien osakkeiden luovuttamisesta

Yhtiökokous päätti valtuuttaa hallituksen päättämään omien osakkeiden luovuttamisesta.

Valtuutuksen kohteena on enintään 180.000 kappaletta A-sarjan osakkeita. Hallitus valtuutettiin päättämään siitä, kenelle ja missä järjestyksessä omia osakkeita luovutetaan. Hallitus voi päättää omien osakkeiden luovuttamisesta muutoin kuin siinä suhteessa, jossa osakkeenomistajalla on etuoikeus hankkia omia osakkeita, jos poikkeamiseen on yhtiön kannalta painava taloudellinen syy. Yhtiön pääomarakenteen kehittämistä, mahdollisissa yrityskaupoissa tai muissa järjestelyissä vastikkeena käyttämistä sekä osakkeiden käyttämistä osana yhtiön tai sen tytäryhtiöiden avainhenkilöiden kannustinjärjestelmien toteuttamista voidaan pitää yhtiön kannalta painavana taloudellisena syynä.

Osakkeet luovutetaan vähintään niiden luovutushetken mukaiseen käypään arvoon, joka määräytyy Helsingin Pörssin järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä.

Hallitus päättää omien osakkeiden luovuttamisen muista ehdoista. Valtuutus on voimassa 30.4.2008 saakka.

Hallitus ei ole katsauskaudella käyttänyt valtuutustaan hankkia tai luovuttaa omia osakkeita. Yhtiöllä ei ole hallussaan yhtiön omia osakkeita.

Hallituksella ei ole voimassa olevia osakeantivaltuutuksia eikä valtuutusta vaihtovelkakirja- tai optiolainan liikkeelle laskemiseen.

HALLITUKSEN ESITYS VOITTOVAROJEN KÄYTTÄMISESTÄ

Tilikauden 2007 lopussa konsernin emoyhtiön voitonjakokelpoiset varat ovat 4.289.030,81 euroa. Elecster Oyj:n hallitus esittää yhtiökokoukselle, että vuodelta 2007 maksettaisiin osinkoa 0,18 euroa sekä A-osakkeelta että K-osakkeelta eli yhteensä 674.660,88 euroa.

Yhtiön taloudellisessa asemassa ei tilikauden päättymisen jälkeen ole tapahtunut olennaisia muutoksia. Yhtiön maksuvalmius on hyvä, eikä ehdotettu voitonjako vaaranna hallituksen näkemyksen mukaan yhtiön maksukykyä.

NÄKYMÄT JA LÄHIAJAN EPÄVARMUUSTEKIJÄT

Vuosi 2007 muodosti hyvän perustan kuluvalle vuodelle. Paljon uusia asiakkaita ja sitä kautta uusia referenssejä markkinointiponnistelujamme tukemassa. Uuden sukupolven pakkauskoneet on otettu hyvin vastaan markkinoilla. Alkanut uusi tilikausi on lähtenyt liikkeelle varsin vauhdikkaasti. Kiire on johtunut asiakastilausten ja oman vireillä olevan Venäjän pakkausmateriaalitehtaan laajennusinvestoinnin osumisesta samaan aikaan. Venäjän tehtaan kapasiteetti kaksinkertaistuu investoinnin myötä. Linjat ovat tuotannossa syksyyn mennessä. Pakkausmateriaalien osuutta konsernissa tämän investoinnin myötä edelleen vahvistetaan. Tavoitteenamme on huolehtia asiakkaiden pakkausmateriaalitarpeista kaikissa olosuhteissa.
Samanaikaisesti myös aseptipakkauskoneiden toimitusten uskotaan edelleen kasvavan kuluvalla kaudella. Pastöripakkauskoneiden menekin odotamme jatkuvan vakaana.
Uskomme meillä olevan edellytykset jatkaa maltillista kasvua ja myös tuloksen kehittyvän myönteisesti.
Maailman talouden kasvun hidastuminen on tietysti uhkatekijä meidän tyyppiselle kansainvälisillä markkinoilla toimivalle yritykselle, raaka-aineiden hintakehityksen muodostaessa toisen uhkatekijän.
 
KONSERNITULOSLASKELMA, IFRS

Tuhatta euroa     10-12/2007   10-12/2006   1-12/2007  1-12/2006

LIIKEVAIHTO            9.369       11.757      42.154     40.273

Valmiiden ja kesken-
eräisten varastojen 
muutos                   333       -1.128         820       -165
Valmistus omaan käyttöön   9        1.575         431      1.762
Liiketoiminnan muut 
tuotot                   192          136         387        284
Materiaalit ja 
palvelut              -5.119       -7.139     -24.428    -24.829
Henkilöstökulut       -2.783       -2.456      -9.117     -8.215
Poistot ja 
arvonalentumiset        -344         -291      -1.290     -1.152
Liiketoiminnan 
muut kulut              -797       -1.312      -5.268     -4.596
LIIKEVOITTO              860        1.141       3.689      3.363

Rahoitustuotot 
ja -kulut               -223         -107        -800       -845
Osuus osakkuusyhtiöiden 
tuloksista                 0            2           0        -90
TULOS ENNEN VEROJA       637        1.036       2.889      2.428

Tuloverot               -203         -114        -678       -393
TILIKAUDEN VOITTO        434          922       2.211      2.035

TILIKAUDEN TULOKSEN JAKAUTUMINEN
Emoyhtiön osakkeen-
omistajille              389          909       1.970      1.882
Vähemmistölle             45           13         241        153

Tulos/osake             0,11         0,24        0,53       0,50



KONSERNITASE, IFRS
Tuhatta euroa                31.12.2007        31.12.2006

VASTAAVAA

PITKÄAIKAISET VARAT
Aineettomat oikeudet                116               140
Aineelliset hyödykkeet           11.624            12.136
Muut osakkeet ja osuudet            418               418
Pitkäaikaiset saamiset            1.516             1.467
Laskennalliset verosaamiset          52               110
Pitkäaikaiset varat yhteensä     13.726            14.272

LYHYTAIKAISET VARAT
Vaihto-omaisuus                  10.925             9.530
Myyntisaamiset ja muut saamiset   9.145             9.655
Tuloverosaaminen                    445               148
Rahavarat                         3.585             3.704
Lyhytaikaiset varat yhteensä     24.100            23.036

VASTAAVAA                        37.826            37.307


VASTATTAVAA

OMA PÄÄOMA
Osakepääoma                       3.152             3.152
Ylikurssirahasto                  4.239             4.239
Muut Rahastot                        41                42
Muuntoerot                         -418              -315
Kertyneet voittovarat             6.816             5.611
Vähemmistöosuus                   1.011               882
Oma pääoma yhteensä              14.841            13.611

VIERAS PÄÄOMA
Laskennallinen verovelka            345               282
Pitkäaikainen vieras pääoma       9.837            11.591
Lyhytaikainen vieras pääoma      12.803            11.823

VASTATTAVAA                      37.826            37.307




KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA

Tuhatta euroa                 1-12/2007         1-12/2006

Liiketoiminnan rahavirta

Tilikauden voitto                 2.212             2.035
Oikaisut tilikauden tulokseen     2.752             2.452
Käyttöpääoman muutos             -1.051              -133
Maksetut korot ja 
muut rahoituserät                  -956              -947
Saadut korot                        153               131
Maksetut verot                     -953              -996
Liiketoiminnan rahavirta          2.157             2.542

Investointien rahavirta

Investoinnit aineellisiin ja   
aineettomiin hyödykkeisiin       -1.039            -2.617
Käyttöomaisuuden myynti              74               116
Pitkäaikaisten saamisten muutos      21                11
Investointien rahavirta yhteensä   -944            -2.490

Rahoituksen rahavirta

Pitkäaikaisten lainojen muutos   -1.208             1.663
Lyhytaikaisten lainojen muutos      688              -756
Maksetut osingot                   -749              -562
Rahoituksen rahavirta            -1.269               345

Rahavarojen muutos                  -56               397

Rahavarat kauden alussa           3.704             3.275
Rahavarojen kurssimuutosten 
vaikutus                            -62                32
Rahavarat kauden lopussa          3.586             3.704




LASKELMA OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA

Tuhatta   Osake-  Yli-  Muut    Muun-  Voit-  Yh-   Vähem-  Yh-
euroa     pääoma  kurs- rahas-  to-    tova-  teen- mis-    teen-
                  sira- tot     erot   rat    sä    tö-     sä
                  has-                              osuus
                  to

OMA PÄÄOMA 
1.1.2007   3.152  4.239  42      -315  5.611  12.729   882  13.611
Muuntoeron 
muutos                   -1      -103   -128    -232          -232
Tilikauden 
voitto                                 1.970   1.970   241   2.211
Osingonjako                             -637    -637  -112    -749
OMA PÄÄOMA
31.12.2007 3.152  4.239  41      -418  6.816  13.830 1.011  14.841


Tuhatta   Osake-  Yli-  Muut    Muun-  Voit-  Yh-   Vähem-  Yh-
euroa     pääoma  kurs- rahas-  to-    tova-  teen- mis-    teen-
                  sira- tot     erot   rat    sä    tö-     sä
                  has-                              osuus
                  to

OMA PÄÄOMA 
1.1.2006   3.152  4.239           9   4.195  11.595   853   12.448
Muuntoeron 
muutos                         -325      37    -287    -1     -288
Siirrot erien 
välillä                  42             -42
Muut 
muutokset                               -11     -11   -13      -23
Tilikauden 
voitto                                1.882   1.882   153    2.035
Osingonjako                            -450    -450  -112     -562
OMA PÄÄOMA
31.12.2006 3.152  4.239  42    -315   5.611  12.729   882   13.611



KONSERNIN VASTUUSITOUMUKSET

Tuhatta euroa                31.12.2007        31.12.2006
Omasta puolesta annetut vakuudet
Kiinteistökiinnitykset            4.552             4.552
Yrityskiinnitykset                8.628             8.628
Pantit                                0               330
Muiden puolesta
Takaukset                            20               343



KONSERNIN TUNNUSLUVUT
Tuhatta euroa                 1-12/2007         1-12/2006

Liikevaihto                      42.154            40.273
Liikevaihdon kasvu, %               4,7              16,6
Liikevoitto                       3.689             3.363
% liikevaihdosta                    8,8               8,4
Tulos ennen veroja                2.889             2.428
% liikevaihdosta                    6,9               6,0
Tilikauden tulos 
(emoyhtiön osakkeenomistajille)   1.970             1.882
% liikevaihdosta                    4,7               4,7

Oman pääoman tuotto, %             15,5              15,6
Sijoitetun pääoman tuotto, %       12,6              11,9
Korollinen vieras pääoma         16.274            17.096
Rahavarat                         3.585             3.704
Nettovelkaantumisaste, %           85,5              98,4
Omavaraisuusaste, %                40,0              37,0
Taseen loppusumma                37.826            37.307

Bruttoinvestoinnit                1.035             2.556
Tilauskanta                       7.031             6.066

Tulos/osake, euroa                 0,53              0,50
Oma Pääoma/osake, euroa            3,69              3,40

Osakkeiden keskimääräinen 
lukumäärä                     3.748.116         3.748.116

Konsernin vastuusitoumukset      13.199            13.853



LUKUJA NELJÄNNESVUOSITTAIN

Tuhatta 
euroa   Q4/07  Q3/07  Q2/07  Q1/07  Q4/06  Q3/06  Q2/06  Q1/06
Liike-
vaihto  9.369 11.181 11.351 10.253 11.757  9.245  9.871  9.399
Liike-
voitto    860    994    728  1.107  1.141    717    413  1.092
Liike-
voitto, % 9,2    8,9    6,4   10,8    9,7    7,7    4,2   11,6
Kauden 
tulos     389    574    347    659    909    361     35    577
Tulos/
osake, 
euroa    0,11   0,15   0,09   0,18   0,24   0,10   0,01   0,15


TUNNUSLUKUJEN LASKENTAKAAVAT:

Oman pääoman tuotto, %

Tulos ennen satunnaisia eriä, varauksia ja veroja
- tilikauden verot
---------------------------------------------------- * 100
Oma pääoma + vähemmistöosuus (keskiarvo)


Sijoitetun pääoman tuotto, %

Voitto ennen satunnaisia eriä, varauksia ja veroja +
korko- ja muut rahoituskulut
---------------------------------------------------- * 100
Taseen loppusumma - korottomat velat (keskiarvo)


Omavaraisuusaste, %

Oma pääoma + vähemmistöosuus
----------------------------------  * 100
Taseen loppusumma - saadut ennakot


Nettovelkaantumisaste, %

Korolliset velat - rahat,pankkisaamiset ja rahoitusarvopaperit
--------------------------------------------------------------- *100
Oma pääoma + vähemmistöosuus


Tulos / osake

Tulos ennen satunnaisia eriä - verot +/- vähemmistöosuus
--------------------------------------------------------------
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä keskimäärin tilikauden
aikana



Oma pääoma / osake

Oma pääoma
---------------------------------------------------------
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä tilinpäätöspäivänä


Hinta / voittosuhde (P/E)

Osakeantioikaistu tilikauden viimeisen kauppapäivän kurssi
----------------------------------------------------------
Tulos / osake


Efektiivinen osinkotuotto, %

Osinko / osake
---------------------------------------------------------- * 100
Osakeantioikaistu tilikauden viimeisen kauppapäivän kurssi

Taulukoiden luvut on pyöristetty, minkä vuoksi lukujen summat saattavat poiketa loppusummasta.

Tässä pörssitiedotteessa esitetyt taloustiedot perustuvat Elecsterin tilintarkastettuun tilinpäätökseen, joka on laadittu EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS) mukaan. Tilintarkastuskertomus on annettu 20.2.2008.

Kaikki tässä tilinpäätöstiedotteessa esitetyt ennusteet ja arviot perustuvat johdon tämänhetkiseen näkemykseen talouden tilasta ja kehittymisestä. Tästä syystä tulokset voivat erota merkittävästi johtuen muutoksista taloudessa, kilpailuolosuhteissa, markkinoilla tai lainsäädännössä.

Vuosikertomus julkaistaan viikolla 13.
Varsinainen yhtiökokous pidetään 17.4.2008.
Osingonmaksun täsmäytyspäivä on 22.4.2008 ja osinko ehdotetaan maksettavaksi 29.4.2008.
Konsernin osavuosikatsaus kaudelta 1.1. - 31.3.2008 julkaistaan 13.5.2008.

Vuosikooste vuoden 2007 julkaistuista tiedotteista on luettavissa yhtiön kotisivuilta osoitteesta www.elecster.fi.

Lisätiedot: toimitusjohtaja Jarmo Halonen, puh. 0400 732 358

ELECSTER OYJ
Hallitus

JAKELU
OMX Pohjoismainen Pörssi
Keskeiset tiedotusvälineet
www.elecster.fi

Takaisin